Uczelnie publiczne (państwowe) w Łodzi
Na akademickiej mapie Łodzi znajdziemy 6 państwowych szkół wyższych, które oferują studentom bezpłatne studia na studiach w trybie stacjonarnych. Są to: Uniwersytet Łódzki; Uniwersytet Medyczny w Łodzi; Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów; Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego; Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera; Politechnika Łódzka. Warto dodać, że placówki w Łodzi cieszą się dobrymi pozycjami w ogólnopolskich rankingach najlepszych szkół akademickich.
Uczelnie niepubliczne (prywatne) w Łodzi
W Łodzi nie brak także placówek oferujących prywatną edukację wyższą. Jest ich tutaj łącznie aż 15, co sprawia, że kandydaci na studia prywatne w Łodzi mają duży wybór. Jeśli chodzi o łódzkie szkoły wyższe niepubliczne, to są to: Uczelnia Nauk Społecznych; Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu; Polska Akademia Otwarta; Społeczna Akademia Nauk; Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi; Centrum Kształcenia Ustawicznego Samorządu Województwa Łódzkiego w Łodzi; Polski Uniwersytet Wirtualny; Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi; Wyższa Szkoła Cosinus; Wyższa Szkoła Finansów i Informatyki im. Prof. J. Chechlińskiego; Wyższa Szkoła Informatyki i Umiejętności; Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu; Wyższa Szkoła Sportowa im. Kazimierza Górskiego w Łodzi; Wyższa Szkoła Studiów Międzynarodowych w Łodzi; Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania.
Kandydaci na studia znajdą w ofercie prywatnych szkół wyższych w Łodzi najbardziej popularne kierunki studiów – m.in. informatykę, zarządzanie, kosmetologię czy prawo. Sprawdźmy, które placówki niepubliczne w Łodzi oferują takie studia.
Niepubliczne szkoły wyższe z kierunkiem - Informatyka
Kandydaci na studia prywatne z zakresu informatyki mogą podjąć naukę m.in. na Społecznej Akademii Nauk w Łodzi (zarówno na studiach I, jak i II stopnia; do wyboru jest kilka specjalności); na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi (na studiach I stopnia, także w języku angielskim oraz w trybie zdalnym – przez Internet) oraz na Wyższej Szkole Informatyki i Umiejętności (na studiach I oraz II stopnia, do wyboru są rozmaite specjalności).
Niepubliczne szkoły wyższe z kierunkiem - Zarządzanie
Osoby, które w ramach studiów chcą zgłębiać meandry zarządzania, mogą wybrać jedną z następujących prywatnych placówek edukacyjnych w Łodzi: Polski Uniwersytet Wirtualny (w ofercie są studia I stopnia na kierunku zarządzanie); Polska Akademia Otwarta (studia I oraz II stopnia); Społeczna Akademia Nauk (studia I i II stopnia); Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi (studia I stopnia, także w j. angielskim); Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi (studia I stopnia).
Niepubliczne szkoły wyższe z kierunkiem - Kosmetologia
Jeśli chodzi o studia na kierunku kosmetologia, to można je podjąć m.in. na tych prywatnych szkołach w Łodzi: Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi (studia I i II stopnia); Społeczna Akademia Nauk w Łodzi (studia I i II stopnia); Wyższa Szkoła Informatyki i Umiejętności (studia I stopnia); Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi (studia I i II stopnia).
Niepubliczne szkoły wyższe z kierunkiem - Prawo
Kandydaci na prawo w Łodzi mogą studiować także prywatnie. Gdzie? Na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi (placówka prowadzi studia jednolite magisterskie w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym ze specjalnościami: karnistyczna, cywilistyczna, gospodarczo-finansowa), a także na Społecznej Akademii Nauk w łodzi (również w ramach studiów jednolitych magisterskich).
Najpopularniejsze kierunki studiów w Łodzi:
1. Kierunek Lekarsko-Dentystyczny - Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Ogromną popularnością cieszy się kierunek lekarsko-dentystyczny. Jeśli marzysz o tym, aby w przyszłości pracować jako stomatolog, koniecznie zwróć na niego uwagę. Kandydat powinien interesować się medycyną i naukami przyrodniczymi. Absolwenci mają doskonałe kwalifikacje zawodowe. Dentysta zaliczany jest do jednego z zawodów przyszłości. Studia jednolite magisterskie trwają 5 lat. Podzielone są na 10 semestrów. Prowadzone są w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.
Uniwersytet Medyczny w Łodzi oferuje zaplecze dydaktyczne na najwyższym poziomie. Zajęcia prowadzone są przez doświadczoną kadrę. Panująca na nich atmosfera zachęca do zdobywania wiedzy teoretycznej i praktycznej. Program studiów jest starannie przemyślany i dostosowany do wymagań rynkowych. Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w prywatnych i państwowych placówkach medycznych. Niektóre osoby decydują się na karierę naukową i pracują w ośrodkach badawczo-rozwojowych. Specjaliści mogą znaleźć pracę zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Jeśli chcesz studiować w tej placówce zachęcamy do zapoznania się z: Opinie Uniwersytet Medyczny w Łodzi
2. Kosmetologia - Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Kosmetologia cieszy się ogromną popularnością wśród maturzystów. To dziedzina wiedzy, która dynamicznie się rozwija. Istnieje duże zapotrzebowanie na absolwentów tego kierunku. Coraz więcej osób korzysta bowiem z profesjonalnych zabiegów korygujących lub odmładzających. Specjaliści potrafią usunąć niedoskonałości i zmiany skórne. Absolwenci po kosmetologii mają niezbędne kwalifikacje i umiejętności. Dzięki temu mogą wykonywać zabiegi na najwyższym poziomie.
Uniwersytet Medyczny w Łodzi oferuje studia I i II stopnia w trybie stacjonarnym. Program dostosowany jest do aktualnych wymogów rynkowych. Składa się z przedmiotów ogólnych i specjalistycznych. Jest bogaty i wszechstronny. Studenci mają do dyspozycji nowoczesne i profesjonalne laboratoria. Dzięki temu mogą zdobyć rozległą wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu kosmetologii. Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę. Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w klinikach kosmetologii, firmach i laboratoriach kosmetycznych. Niektóre osoby prowadzą własny gabinet. Kosmetolodzy współpracują z lekarzami, dietetykami i kosmetyczkami.
3. Kierunek lekarski - Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny w Łodzi to największa polska uczelnia medyczna. Przyszłych lekarzy kształci już od 1945 roku. Umiejętnie łączy długą tradycję dydaktyczną z nowoczesnymi metodami nauczania. Jeśli marzysz o tym, aby zostać lekarzem i zależy Ci na wszechstronnym wykształceniu, koniecznie zwróć uwagę na tę uczelnię. Zdobędziesz rozległą wiedzę teoretyczną, niezbędne umiejętności praktyczne i cenne przygotowanie kliniczne. Idealny kandydat powinien interesować się biologią, chemią i fizyką. Musi być zdyscyplinowany, odpowiedzialny, empatyczny i cierpliwy.
Jednolite studia magisterskie na tym kierunku prowadzone są zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Trwają 6 lat (12 semestrów). Program studiów jest nowoczesny. Uwzględnia obowiązujące przepisy prawne i wyzwania stawiane przez współczesną medycynę. Obejmuje przedmioty przedkliniczne i kliniczne. Po ukończeniu studiów można przystąpić do stażu podyplomowego i podejść do Lekarskiego Egzaminu Końcowego. Absolwenci mogą szukać pracy zarówno w Polsce, jak i zagranicą.
4. Informatyka - Politechnika Łódzka
Prowadzona jest na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki. Zarówno studia I stopnia, jak i II stopnia prowadzone są w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Studia I stopnia stacjonarne trwają 3,5 roku, a niestacjonarne - 4 lata. Absolwenci otrzymują tytuł inżyniera. Z kolei studia II stopnia podzielone są na 3 semestry. Po ich ukończeniu absolwenci otrzymują tytuł magistra inżyniera. Na studiach I stopnia proponowane są następujące specjalności: - inżynieria oprogramowania, - bazy danych i systemy ekspertowe, - technologie internetowe, - systemy sieciowe. Z kolei na studiach II stopnia można wybrać jedną ze specjalności wymienionych poniżej: - korporacyjne sieci komputerowe, - interaktywna grafika komputerowa, - środowiska aplikacyjne dla platformy Java EE, - sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, - inteligentne systemy baz danych, - systemy rozproszone i platformy mobilne, - computer science.
Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę. Ma duże doświadczenie w działalności dydaktycznej. Może też się poszczycić wieloma osiągnięciami w informatyce. Studenci mają do dyspozycji profesjonalne laboratoria półprzemysłowe i naukowo-badawcze.
Sprawdź również Opinie Politechnika Łódzka
5. Analityka medyczna - Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Dużym zainteresowaniem cieszy się też niezmiennie analityka medyczna. Prowadzona jest na największej polskiej uczelni medycznej. Studia jednolite magisterskie prowadzone są w trybie stacjonarnym. Trwają 5 lat. Jeśli interesujesz się biologią i chemią i marzysz o tym, aby w przyszłości pracować w laboratorium, koniecznie zwróć uwagę na ten kierunek. Kandydat powinien mieć analityczną osobowość i dbać o szczegóły.
Studenci zdobywają wszechstronną wiedzę teoretyczną i niezbędne umiejętności praktyczne. Po studiach mogą szukać pracy zarówno w Polsce, jak i za granicą. Program obejmuje przedmioty z zakresu nauk biochemicznych, medycznych i biologicznych w kontekście medycyny laboratoryjnej. Studenci przyswajają też wiedzę z zakresu diagnostyki laboratoryjnej. Uczą się wykonywać badania laboratoryjne i interpretować wyniki, a także rozpoznawać jednostki chorobowe. Absolwenci mogą wykonywać zawód diagnosty laboratoryjnego. Najczęściej znajdują zatrudnienie w laboratoriach diagnostycznych. Mogą podjąć specjalizację lub pracę naukową na uczelni lub w placówce naukowo-badawczej.
6. Psychologia – Uniwersytet Łódzki
Psychologia cieszy się ogromnym zainteresowaniem kandydatów na wszystkich uczelniach. Nie inaczej jest w przypadku Uniwersytetu Łódzkiego, na którym psychologia jest co roku oblegana. Studia psychologiczne to jednolite studia magisterskie trwające 10 semestrów i kończące się uzyskaniem tytułu magistra. Głównym celem studiów jest przekazanie kompleksowej, jak najszerzej wiedzy w podstawowych działach psychologii, wykształcenie w studentach umiejętności prowadzenia badań empirycznych, stawiania trafnej diagnozy czy umiejętności wspierania w sytuacjach kryzysowych.
W pierwszy latach kształcenia program nauczania opiera się na przedmiotach ogólnych i kierunkowych, natomiast na trzecim roku można wybrać specjalizację. Do wyboru są: psychologia zdrowia i kliniczna, psychologia rodziny i bliskich związków, psychologia biznesu i kariery. Po wyborze konkretnej specjalizacji, na dalszym etapie kształcenia studenci zgłębiają te dziedziny, które są niezbędne w wybranym przez nich zawodzie. Absolwenci psychologii na Uniwersytecie Łódzkim mają szerokie możliwości zawodowe.
Więcej informacji o uczelni znajdziesz na stronie Opinie Uniwersytet Łódzki
7. Farmacja – Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Kierunek farmacja cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem na wszystkich uczelniach wyższych. Zawód farmaceuty daje bowiem sporo możliwości, a na doświadczonych farmaceutów jest spore zapotrzebowanie na rynku pracy. Uniwersytet Medyczny w Łodzi realizuje kształcenie na kierunku farmacja na Wydziale farmaceutycznym. Jednolite studia magisterskie mogą być stacjonarne lub niestacjonarne. W trakcie kształcenia studenci zdobywają podstawową wiedzę medyczną i farmaceutyczną, a także mają zajęcia praktyczne w laboratoriach i jednostkach badawczych.
Studia kładą nacisk na przyswajanie wiedzy teoretycznej oraz umiejętność wykorzystania jej w praktyce. Kierunek farmacja na Uniwersytecie Medycznym to także świetnie wyposażona baza dydaktyczna oraz profesjonalna, wykwalifikowana kadra nauczycieli akademickich. Studia na kierunku farmacja kompleksowo przygotowują do uzyskania tytułu magistra farmacji.
8. Zarządzanie – Uniwersytet Łódzki
Studia na kierunku zarządzanie cieszą się dużym zainteresowaniem kandydatów na uczelnie publiczne i prywatne. Na Wydział Zarządzania na Uniwersytecie Łódzkim co roku jest o wiele więcej chętnych niż miejsc. Studia realizowane są dwustopniowo – najpierw trzyletnie studia licencjackie, a następnie dwuletnie studia magisterskie. Jednak już ukończenie studiów pierwszego stopnia daje absolwentom szerokie możliwości na rynku pracy.
Kierunek zarządzanie prowadzony jest z dbałością zarówno o przekazanie sporej wiedzy teoretycznej z zakresu ekonomii, finansów, prawa czy psychologii, ale również oferuje studentom możliwość udziału w stażach i praktykach zawodowych oraz różnych dodatkowych kursach, które pozwalają na poszerzanie kwalifikacji jeszcze w trakcie nauki. Absolwenci kierunku zarządzanie mają wiele możliwości na rynku pracy, zarówno w administracji publicznej, jak i sektorze prywatnym. Aby dostać się na kierunek, warto mieć jednak odpowiednie predyspozycje i cechy charakteru, które przydadzą się przyszłym menadżerom.
9. Filologia angielska – Uniwersytet Łódzki
Studia na kierunku filologia angielska to spora oferta dla kandydatów, którzy właśnie z tym kierunkiem wiążą swoją przyszłość. Kierunek realizowany jest w Instytucie Anglistyki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Kierunek realizowany jest dwustopniowo – trzyletnie studia pierwszego stopnia i dwuletnie studia drugiego stopnia. Studiować można w formie stacjonarnej lub niestacjonarnej.
Studenci już na początku studiów pierwszego stopnia mają możliwość wybrania różnych specjalizacji i ścieżek kształcenia, między innymi filologię angielską rozszerzoną, z wiedzą o kulturze lub z drugim językiem obcym. W każdej z tych specjalizacji można również wybrać ścieżkę tłumaczeniową lub nauczycielską. Kształcenie na kierunku filologia angielska jest tak zaplanowane, aby absolwenci byli kompleksowo przygotowani w wybranej przez siebie specjalizacji. Absolwenci studiów filologicznych mają wiele możliwości zawodowych, mogą również kontynuować kształcenie na studiach magisterskich.
10. Pedagogika – Uniwersytet Łódzki
Od wielu lat studia na kierunku pedagogika cieszą się wielką popularnością wśród kandydatów na wyższe uczelnie. Uniwersytet Łódzki oferuje studia pedagogiczne na Wydziale Nauk o Wychowaniu. Kierunek prowadzony jest dwustopniowo – najpierw trzyletnie studia licencjackie, a następnie studia magisterskie, które trwają dwa lata. Można studiować stacjonarnie i niestacjonarnie.
Studenci pedagogiki mają do wyboru kilka specjalizacji, które wybierają już na początku studiów. Są to między innymi pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, a także pedagogika sportu. Program studiów jest przygotowany we współpracy kadry naukowej z przedstawicielami instytucji oraz firm, w których potrzebne są profesjonalne kadry pedagogiczne. Studenci mogą liczyć na świetną bazę dydaktyczną, doskonałą kadrę wykładowców, a także możliwość uczestniczenia w stażach, praktykach i wielu innych formach dokształcania.
Najdroższe studia w Łodzi
Studia prywatne w Łodzi oraz studia niestacjonarne w państwowych placówkach edukacyjnych wiążą się najczęściej z opłatami. Studenci opłacają czesne – za miesiąc nauki lub za cały semestr. Jak kształtują się te opłaty? Zależy to od danej szkoły, wybranego przez studenta kierunku studiów, jego specyfiki czy renomy, jaką się cieszy. Za jakie studia w Łodzi trzeba zapłacić najwięcej?
Sprawdźmy to:
- 1. Kierunek lekarsko-dentystyczny na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi – 17. 500 złotych za 1 semestr nauki;
- 2. Wydział Lekarski z Oddziałem Stomatologicznym na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi – 17. 500 złotych za 1 semestr nauki;
- 3. Kierunek lekarski na Uniwersytecie Medycznym w łodzi – 14.000 złotych za 1 semestr nauki;
- 4. Wydział Wojskowo-Lekarski z Oddziałem Fizjoterapii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi – 14.000 złotych za 1 semestr nauki;
- 5. Fizjoterapia na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi – 10.300 złotych za 1 semestr nauki.
Jak widać z powyższego zestawienia, najdroższe są studia na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Szkoła ta cieszy się również największym zainteresowaniem ze strony kandydatów, o czym pisaliśmy powyżej. Nie jest tajemnicą, że medycyna to bardzo popularny obszar studiów. Coraz częściej równie popularne stają się inne kierunki „okołomedyczne” wykładane na studiach medycznych, tak jak na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
Najtańsze studia w Łodzi
Szkoły wyższe w Łodzi mają bardzo bogatą ofertę, różnią się także między sobą, jeśli chodzi o koszt nauki. Oczywiście nie uwzględniamy tutaj placówek państwowych, na których studia stacjonarne są zwolnione z opłat lub oferty stypendialnej, która pozwala znacznie obniżyć koszty nauki. Wśród placówek prywatnych lub państwowych, które pobierają opłaty za studia w trybie niestacjonarnym, znaleźć można takie, na których trzeba zapłacić kilkanaście tysięcy złotych za 1 semestr nauki, ale i takie, gdzie koszt jest dużo niższy.
Które studia w Łodzi są najtańsze?
- 1. Architektura i urbanistyka na Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania – 1000 zł za 1 semestr nauki;
- 2. Wydział Architektury na Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania – 1000 zł za 1 semestr nauki;
- 3. Administracja publiczna na Wyższej Szkole Cosinus – 1088 zł za 1 semestr nauki;
- 4. Praca i zabezpieczenia społeczne na Wyższej Szkole Cosinus – 1088 zł za 1 semestr nauki;
- 5. Administracja na Wyższej Szkole Cosinus – 1088 zł za 1 semestr nauki. Wśród szkół wyższych oferujących najtańsze studia w Łodzi znajduje się Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania.